Jump to content
Cornwall Football Forum

Junior Cup - might be of interest


Recommended Posts

Might be of interest to some.

Inside Pz matchday programme this week for our Junior Cup game against Troon

Past winners of the Cup

 2021-22            Nanpean Rovers 4-3 St Just

2020-21            Covid

2019-20            Covid

2018-19            Mousehole Reserves 2-0 Foxhole Stars

2017-18            Torpoint Athletic Reserves 2-1 Penwith Exiles

2016-17            St Minver 3-1 St Stephen

2015-16            Callington Town Reserves 2-1 St Stephen

2014-15            Helston Athletic Reserves 4-2 Veryan

2013-14            St Austell Reserves 2-1 Illogan RBL Reserves

2012-13            Saltash United Reserves  2-0 Illogan RBL Reserves (after a draw)

2011-12 St Buryan 2-1 Looe Town

2010-11 Torpoint Athletic A 4-1 Illogan RBL Reserves

2009-10 St Buryan 2-1 Looe Town

2008-09 St Dennis 5-2 Falmouth Athletic (after 1-1 draw)

2007-08 portreath 2-1 St Dominick

2006-07 Mawnan 1-1 St Dennis (4-2 pens after 0-0 draw)

2005-06 St Day 2-0 St Columb

2004-05 Godolphin Atlantic 1-0 Perranporth

2003-04 Morwenstow 3-1 Holman SC

2002-03 Biscovey S & S 3-1 Cury

2001-02 Morwenston 2-0 Perranporth

2000-01 Biscovey S & S 1-0 Mawnan

1999-00 Mawnan 2-1 Callington Town Reserves (after 1-1 draw)

1998-99 Boscastle 3-1 Probus

1997-98 Morwenstow 3-1 Penryn Athletic Reserves

1996-97 St Stephen 2-1 Mullion Reserves

1995-96 St Stephen 2-0 Falmouth Athletic (after 1-1 draw)

1994-95 Biscovey S & s 3-0 Goonhavern Athletic (after 1-1 draw)

1993-94 Biscovey S & S 2-0 Troon

1992-93 Falmouth Athletic 2-0 Saltash Town

1991-92 Fowey 2-1 Probus

1990-91 Penryn Athletic Reserves 1-0 Mevagissy

1989-90 Penryn Athletic Reserves 4-2 Nanpean Rovers Reserves

1988-89 Troon 3-1 Dobwalls

 

1987-88            Penryn Athletic Reserves 1-0 Fowey

1986-87            Malabar 1-0 George and Dragon

1985-86            Fowey 1-0 Hayle (after 2-2 draw)

1984-85            Heavy Transport 1-0 Penryn Athletic Reserves

1983-84            Pool 2-1 Fowey

1982-83            St Columb Minor 2-1 Penryn Athletic Reserves (after 1-1 draw)

1981-82            George and Dragon 4-2 Illogan RBL Reserves

1980-81            Falmouth YC 4-1 Queens Rangers

1979-80            EYC St Austell 2-0 St Buryan

1978-79            Pendeen Rovers 5-1 Riviera Coasters

1977-78            Pendeen Rovers 1-0 St Kew

1976-77 Millbrook 4-0 Truro Hendra

1975-76 Pendeen 3-1 Millbrook

1974-75 Penryn 3-2 St Kew

1973-74 Perranwell 3-2 St Minver

1972-73 St Minver 1-0 Perranwell

1971-72 Mid Cornwall 2-0 Truro Hendra

1970-71 Mid Cornwall 2-1 Pool Sports

1969-70 St Minver 3-1 Carharrack

1968-69 Cornwall Mills 3-0 St Just Reserves

1967-68 Cornwall Mills 2-1 St Mawes

1966-67 Constantine 4-1 St Lawrence Hospital

1695-66 St Lawrence Hospital 1-0 Truro Hendra

1964-65 Cornwall Mills 3-2 Pool Sports

1963-64 Cornwall Mills 2-1 St Mawes

1962-63 Chacewater 1-0 Blisland

1961-62 Illogan BL 6-2 Polruna (after 1-1 draw)

1960-61 Gerrans 3-1 Lerryn

1959-60 Gerrans 4-1 Camelford BR

1958-59 Foxhole 2-1 Carbis Bay

1957-58 St Tudy 5-1 Illogan BL

1956-57 St Tudy 4-0 Carbis Bay (after 1-1 draw)

1955-56 Torpoint Athletic 3-0 Pendeen

1954-55 Pensilva 4-3 Pendeen

1953-54 Pensilva 4-2 St Agnes

1952-53 Landrake 7-0 Helston

1951-52 St Columb 3-1 Fowey

1950-51 Mevagissy 7-0 St Columb

1949-50 Roche 1-0 Probus

1948-49 Roche 2-1 Truro GPO

1947-48 Callington 3-1 Mousehole

1946-47 Camelford 6-2 Deveron

1945-46 Torpoint Athletic 6-0 Flushing

1939-45 Not played

1938-39 St Dominick 3-2 Newquay Elec

1937-38 Torpoint St James 3-2 Marazion Blues

1936-37 Torpoint Institute 4-1 Probus

1935-36 Mevagissy 4-1 Newquay Town

1934-35 Torpoint Institute 4-0 Penryn

1933-34 Truro St Clements 3-2 Torpoint Institute

1932-33 St Agnes 1-1 Tintagel (match abandoned as Mr F Clemo of Tintagel collapsed and died during the game)

1931-32 Tintagel 5-2 St Austell Reserves

1930-31 St Just 3-2 Tintagel

1929-30            Millbrook 3-1 Falmouth Docks

1928-29            Fowey 1-0 Lanjeth

1927-28            St Columb 3-1 Delabole

1926-27            Liskeard Reserves 7-2 St Just

1925-26            Tintagel 3-1 Helston BL

1924-25            Saltash Stars 7-1 Ruan Minor

1923-24            Torpoint Reserves 4-1 Newlyn East

1922-23            Mevagissy 4-1 Newquay Town

1921-22            Maker 3-0 St Columb

1920-21            Flushing 3-0 Launceston

1919-20            Saltash YMCA 2-1 Helston

1914-19 Not played

1913-14 Liskeard United 2-1 Penzance National OB

1912-13 St Agnes 2-0 Trewoon (abandoned, awarded to St Agnes)

1911-12 Maker Guild 3-2 St Blazey

1910-11 St Agnes 4-3 Bude

1909-10 St Blazey 5-1 Penzance Reserves

1908-09 St Blazey 3-2 Truro City Reserves

1907-08 Fowey 2-1 Penzance Reserves

1906-07 Camelford 3-1 St Agnes Church

 

Before 1906-07 the Cup had two finals, East Section, West Section

 East Section

1905-06 Liskeard Reserves 1-0 Camelford

1904-05 Fowey 4-0 Camelford

1903-04 Looe 2-1 Camelford

1902-03 Bude 3-0 Bodmin

1901-02 Looe 2-0 Gunnislake

1900-01 Saltash Athletic 3-1 Launceston Reserves

 West Section

1905-06 Winners Penzance Reserves, opponents and score unknown

1904-05 Winners Penzance Reserves, opponents and score unknown

1903-04 Penzance 2-1 Illogan Engs

1902-03 Truro St George 2-1 St Just

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...