Jump to content
Cornwall Football Forum
Sign in to follow this  
Dave Deacon

SEASON FEBRUARY 2020

Recommended Posts

SATURDAY FEBRUARY 1, 2020

BETVICTOR SOUTHERN PREMIER SOUTH

Truro City                              2-1          Farnborough

SOUTH WEST PENINSULA LEAGUE

PREMIER EAST

Bovey Tracey                        9-3          Sidmouth Town

Crediton United                   P-P          Dartmouth AFC

Elburton Villa                        2-1          Axminster Town

Honiton Town                      2-0          Holsworthy AFC

Ivybridge Town                    1-4          Millbrook AFC

Plymouth Marjon                3-1          Torrington AFC

Torpoint Athletic                 1-1          Cullompton Rangers

Torridgeside AFC                 P-P          Ilfracombe Town

 

PREMIER WEST

Bodmin Town                       2-0          St Blazey

Camelford                             2-3          Falmouth Town

Dobwalls                               4-1          Godolphin Atlantic

Mousehole                            8-0          Sticker

Porthleven                            2-1          Callington Town

St Austell                               0-2          Helston Athletic

St Dennis                               0-2          Newquay

Wadebridge Town               1-2          Launceston

Wendron United                  0-5          Saltash United

ST PIRAN LEAGUE

EAST

Bude Town                            2-1          Torpoint Athletic Reserves

Lanreath                                1-4          AFC St Austell Reserves

Millbrook Reserves             P-P          St Dennis Reserves

Polperro                                3-2          Callington Town Reserves

Saltash United Reserves     2-0          Wadebridge Town Reserves

St Mawgan                            2-0          Liskeard Athletic Reserves

Sticker Reserves                   0-2          Launceston Reserves 

WEST

Helston Athletic Reserves 2-2          Mousehole Reserves

Penryn Athletic                    9-0          St Agnes

Perranporth                          2-4          Hayle

St Day                                     4-2          Wendron United Reserves

St Ives Town                         4-0          Perranwell

 

KERNOW STONE LEAGUE CUP, Quarter Final

Falmouth Town Reserves   4-1          Morwenstow

 

RRL EAST CORNWALL PREMIER LEAGUE

Looe Town                            3-1          St Blazey

North Petherwin                  3-1          Plymouth Marjon

Padstow United                   2-2          Veryan

Roche                                     P-P          Mount Gould

St Cleer                                  3-0          Gerrans & St Mawes

St Dominick                           5-1          St Teath

St Stephen                            P-P          Newquay

 

LWC DRINKS COMBINATION LEAGUE

Marazion                               0-4          Porthleven Reserves

Pendeen Rovers                  P-P          Penryn Athletic Reserves

RNAS Culdrose                     P-P          Perranporth Reserves

Ruan Minor                           3-0          Lizard Argyle

St Agnes Reserves               P-P          Helston Athletic Thirds

 

DUCHY LEAGUE

PREMIER DIVISION

AFC Bodmin                          1-4             Altarnon

Saltash United Thirds          P-P            St Breward

St Merryn                              0-2          Lostwithiel FC

St Newlyn East                     3-0            Gunnislake

Stoke Climsland                   2-10          Boscastle

Tregrehan Mills                   3-1       Tintagel

 

DIVISION 1

Foxhole Stars Reserves      1-2           Lanivet Inn

Gorran                                  P-P         Lifton

Pensilva                                 6-0           Polperro Reserves

St Minver Reserves            0-1          Mevagissey

 

DIVISION 2

Bude Town Reserves           7-0           St Cleer Reserves (11.00am ko)

Boscastle Reserves              2-2            St Stephen Reserves

Calstock                                 P-P          Southgate Seniors

North Hill                               4-3         Lostwithiel FC Reserves

St Eval Spitfires                    2-4          Lifton 2nd

 

DIVISION 3

Delabole United                   2-2             Biscovey

Grampound                          P-P           North Petherwin Reserves

Gunnislake Reserves           P-P          Bude Town 3rds

Queens Rangers                   P-P          St Dominick Reserves

St Columb Major                  4-2         Roche AFC Reserves

                                 

SHOE BOY DUCHY LEAGUE CUP

Nanpean Rovers                  10-0              Week St Mary

 

TRELAWNY LEAGUE

PREMIERSHIP

Camborne SoM                    7-4           Newlyn Non-Athletico

Goonhavern Athletic           6-1              Newlyn Lions

Holman Sports Club            8-3              Probus

Illogan RBL Reserves          4-3            Mawnan

Stithians                                3-0           Lanner

Threemilestone                    P-P          Troon AFC

 

CHAMPIONSHIP

Constantine                         6-2          St Ives Mariners

Frogpool & Cusgarne         4-1       Ludgvan Reserves

Illogan RBL Thirds               1-7            West Cornwall Football Club (Game reversed to West Cornwall pitch)

Mawnan Reserves              2-3          Four Lanes

Mullion Reserves                 0-4             Gwinear Churchtown

RNAS Culdrose Res              P-P      Falmouth Town AFC 3rd

 

DIVISION 1

Falmouth DC                         P-P            Holman Sports Club Res

Perranwell Reserves           P-P              Penzance Reserves

Praze                                      1-4             Wendron United Fourths

Redruth United Reserves   1-1              St Day Thirds

Rosudgeon Reserves          P-P           St Erme

St Just                                    2-2             Frogpool & Cusgarne Reserves

Troon AFC Reserves            4-3              St Agnes Thirds

 

Division 2

Four Lanes Res                     P-P      St Ives Town FC Reserves

Lizard Argyle Res                 2-3              Threemilestone Res

Probus Reserves                  P-P              Falmouth United

St Buryan                               6-2            Constantine Reserves

Storm FC                                1-3              Goonhavern Athletic Reserves

Tregony FC                            3-2           New Inn Titans FC Reserves

 

TUESDAY FEBRUARY 4, 2020

Cornwall                                4-1          Royal Navy

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

SATURDAY FEBRUARY 8, 2020

BETVICTOR SOUTHERN PREMIER SOUTH

Gosport Borough                    1-0            Truro City

 

RGB CORNWALL SENIOR CUP, Quarter Final

Falmouth Town                       0-2            Saltash United

Millbrook                                   2-0            Liskeard Athletic

Mousehole                                0-1            Torpoint Athletic   

Wadebridge Town                 2-1            St Blazey

 

SOUTH WEST PENINSULA LEAGUE

PREMIER EAST

Cullompton Rangers             3-0            Crediton United 

Elmore                                        4-4            Honiton Town 

Holsworthy                               2-2            Stoke Gabriel 

Ivybridge Town                       3-1            Ilfracombe Town 

Plymouth Marjon                   1-7            Bovey Tracey 

Sidmouth Town                      1-4            Brixham 

Torridgeside                             4-1            Newton Abbot Spurs

Torrington                                 2-2            Dartmouth

 

PREMIER WEST

Bodmin Town                          4-1            St Dennis 

Callington Town                     4-2            Launceston 

Camelford                                 2-4            Porthleven 

Dobwalls                                    1-3            Helston Athletic 

Penzance                                   4-3            Godolphin Atlantic 

Sticker                                        0-4            Newquay

 

ST PIRAN LEAGUE

EAST

Bude Town                                1-2            Sticker Reserves

Launceston Reserves           5-0            Callington Town Reserves

Morwenstow                           3-0            Liskeard Athletic Reserves

Saltash United Reserves     3-2            Lanreath

St Dennis Reserves                0-5            Saltash Borough

Torpoint Athletic Res            1-1            Polperro

 

WEST

Perranwell                                3-4            Falmouth Town Reserves

St Agnes                                     1-2            Illogan RBL

Wendron United Res            3-2            Redruth United

 

KERNOW STONE LEAGUE CUP, Quarter Final

Hayle                                           0-1            AFC St Austell Reserves

St Day                                         5-0            Perranporth

St Ives Town                             3-0            Millbrook Reserves

 

RRL EAST CORNWALL PREMIER LEAGUE

Foxhole Stars                           P-P            North Petherwin

Looe Town                                P-P            St Minver

Newquay Reserves               0-4            Veryan

St Cleer                                       5-1            Padstow United

St Dominick                               7-0            St Blazey Reserves

St Stephen                                 2-5            Roche

St Teath                                      1-3            Gerrans & St Mawes Utd

 

LWC DRINKS COMBINATION LEAGUE

Penryn Athletic 2nds            3-2            Marazion

Perranporth Reserves          2-11         Hayle Reserves

Porthleven Reserves            2-1            Lizard Argyle

Rosudgeon                                2-0            RNAS Culdrose

Ruan Minor                              4-1            Wendron United 3rds

League Cup, First Round

Helston Athletic Thirds        1-0            St Agnes Reserves

 

DUCHY LEAGUE

PREMIER DIVISION

AFC Bodmin                              2-2            St Breward

Boscastle                                    3-1            Altarnon

Holywell And Cubert             0-6            Gunnislake

Saltash United Thirds           2-3            St Merryn

Tintagel                                      2-3            Stoke Climsland

 

DIVISION 1

Lanivet Inn                                1-5            Foxhole Stars Reserves

Lifton                                           4-2            Pensilva

St Minver Reserves               1-2            Dobwalls Reserves

 

DIVISION 2

Calstock                                      3-3            St Stephen Reserves

Nanpean Rovers                     5-3            Lostwithiel FC Reserves

North Hill                                   0-4            St Cleer Reserves

Southgate Seniors                 P-P            Bude Town Reserves

Week St Mary                         1-1            Lifton 2nds

 

DIVISION 3

Biscovey                                     2-3            Delabole United

Bude Town 3rds                     0-0            St Dominick Reserves

Gunnislake Reserves            2-7            St Columb Major

North Petherwin Res            H/W         St Ann's Chapel (unable to raise a team)

Roche AFC Reserves             1-3            Queens Rangers

St Mawgan Reserves            4-1            Grampound

 

KNOCK OUT CUP

Gorran                                        P-P            Tregrehan Mills

 

TRELAWNY LEAGUE

PREMIERSHIP

Camborne SOM                     1-0            Stithians

Goonhavern Athletic             1-1            Lanner

Holman Sports Club               3-1            Mawnan

Illogan RBL Reserves            4-1            Probus

Newlyn Lions                            0-14         Threemilestone

 

CHAMPIONSHIP

Gwinear Churchtown            3-2            Illogan RBL Thirds

Mawnan Reserves                 4-3            Falmouth Town AFC 3rds

Mullion Reserves                   0-3            West Cornwall Football Club

New Inn Titans                        2-1            Frogpool & Cusgarne

RNAS Culdrose Reserves    2-3            Constantine

St Ives Mariners                     5-0            Ludgvan Reserves

 

DIVISION 1

Falmouth DC                            0-6            Penzance Reserves

St Agnes Thirds                       0-3            Redruth United Reserves

St Day Thirds                            2-0            Praze

St Erme                                      4-5            Rosudgeon Reserves

Troon AFC Reserves             1-3            Holman Sports Club Reserves

Wendron United Fourths   1-4            St Just

Frogpool & Cusgarne Res   6-0            Perranwell Reserves

 

DIVISION 2

Constantine Reserves          2-3            Tregony FC

Lizard Argyle Reserves        3-4            Goonhavern Athletic Reserves

Probus Reserves                    0-13         St Ives Town FC Reserves

St Buryan                                   7-0            Four Lanes Reserves

Stithians Reserves                 0-14         Chacewater

Threemilestone Reserves   0-4            Falmouth United

 

TUESDAY FEBRUARY 11, 2020

SOUTH WEST PENINSULA LEAGUE

PREMIER WEST

Launceston                                P-P            Saltash United

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

WEDNESDAY FEBRUARY 12, 2020

SOUTH WEST PENINSULA LEAGUE

PREMIER EAST

Elburton Villa                           P-P            Bovey Tracey

 

PREMIER WEST     

Helston Athletic                      P-P            St Austell

 

SATURDAY FEBRUARY 15, 2020

BETVICTOR SOUTHERN PREMIER SOUTH

Poole Town                               P-P            Truro City

 

SOUTH WEST PENINSULA LEAGUE

PREMIER EAST

Axminster Town                     P-P            Ivybridge Town

Bovey Tracey                           P-P            Honiton Town

Crediton United                      P-P            Newton Abbot Spurs

Cullompton Rangers             P-P            Stoke Gabriel

Dartmouth AFC                       P-P            Torridgeside AFC

IlfracombeTown                     P-P            Elburton Villa

Millbrook AFC                         P-P            Sidmouth Town

Plymouth Marjon                   P-P            Elmore AFC

Torpoint Athletic                     P-P            Holsworthy AFC

Torrington AFC                       P-P            Brixham AFC

 

 

PREMIER WEST

Dobwalls                                    P-P            Wadebridge Town

Godolphin Atlantic                 P-P            Bodmin Town

Mousehole                                P-P            Porthleven

Newquay                                   P-P            Launceston

Penzance                                   P-P            Falmouth Town

Saltash United                          P-P            Camelford

St Dennis                                    P-P            St Blazey

Sticker                                        P-P            Helston Athletic

Wendron United                     P-P            St Austell

 

ST PIRAN

EAST DIVISION

AFC St Austell Reserves       P-P            Bude Town

Callington Town Reserves  P-P            Wadebridge Town Reserves

Lanreath                                    P-P            St Dennis Reserves

Liskeard Athletic Reserves P-P            Saltash United Reserves

Morwenstow                           P-P            Sticker Reserves

Polperro                                     P-P            Millbrook Reserves

Saltash Borough                      P-P            Torpoint Athletic Reserves

 

WEST DIVISION

Falmouth Town Reserves   P-P            Mullion

Helston Athletic Reserves  P-P            St Agnes

Penryn Athletic                        P-P            Redruth United

Perranporth                             P-P            St Ives Town

Perranwell                                P-P            Mousehole Reserves

St Day                                         P-P            Hayle

 

RRL ECPL

Gerrans & St Mawes Utd    P-P            Plymouth Marjon 2nds

Looe Town FC                          P-P            Foxhole Stars

Mount Gould FC                     10-0         Padstow United

North Petherwin                     P-P            St Minver

St Blazey Reserves                P-P            Newquay Reserves

St Cleer                                       P-P            Torpoint Athletic 3rds

St Dominick                               P-P            Roche

Veryan                                       P-P            St Stephen

 

LWC DRINKS COMBINATION

Marazion FC                             P-P            Hayle Reserves

Rosudgeon                                P-P            Ruan Minor AFC

Lizard Argyle                            P-P            Perranporth Reserves

St Agnes Reserves                 P-P            St Day Reserves

Wendron United 3rds          P-P            Porthleven Reserves

 

BOND TIMBER CORNWALL JUNIOR CUP, 5th Round

Altarnon                                     P-P            Illogan RBL Reserves

Gunnislake                                P-P            Kilkhampton

 

DUCHY LEAGUE

PREMIER DIVISION

Holywell And Cubert             1-6            Lostwithiel FC

Saltash United 3rds               P-P            Tintagel

St Breward                                P-P            Stoke Climsland

St Merryn                                 P-P            Boscastle

 

DIVISION ONE

Foxhole Stars Reserves       P-P            Mevagissey

Lanivet Inn                                P-P            Lifton

St Minver Reserves               P-P            Pensilva

 

DIVISION TWO

Boscastle Reserves               P-P            Week St Mary

Bude Town Reserves            P-P            Southgate Seniors

Calstock                                      P-P            North Hill

Lostwithiel FC Reserves      P-P            St Eval Spitfires

St Stephen Reserves             P-P            St Cleer Reserves

 

DIVISION THREE

Bude Town 3rds                     P-P            Grampound

Delabole United                      P-P            Gunnislake Reserves

Roche AFC Reserves             P-P            St Dominick Reserves

St Ann's Chapel                       P-P            Biscovey

St Columb Major                    P-P            North Petherwin Reserves

St Mawgan Reserves            P-P            Queens Rangers

 

KNOCK OUT CUP

Gorran                                        P-P            Tregrehan Mills

 

TRELAWNY LEAGUE

PREMIERSHIP

Goonhavern Athletic             P-P            Probus

Holman Sports Club               P-P            Troon AFC

Mawnan                                    2-2            Camborne School Of Mines

Stithians                                     P-P            Newlyn Non-Athletico

Threemilestone                       P-P            Newlyn Lions

 

CHAMPIONSHIP

Falmouth Town AFC 3rds   P-P            Four Lanes

Frogpool & Cusgarne           P-P            St Ives Mariners

Ludgvan Reserves                  P-P            Gwinear Churchtown

Mullion Reserves                   P-P            Illogan RBL Thirds

West Cornwall FC                   P-P            Mawnan Reserves

 

DIVISION 1

Praze                                           P-P            Holman Sports Club Reserves

Redruth United Reserves   P-P            Frogpool & Cusgarne Reserves

St Agnes Thirds                       P-P            Perranwell Reserves

St Day Thirds                            P-P            Rosudgeon Reserves

St Erme                                      P-P            Falmouth DC

St Just                                          P-P            Troon AFC Reserves

Wendron United Fourths   P-P            Penzance Reserves

 

DIVISION 2

Chacewater                              P-P            Constantine Reserves

Falmouth United                     P-P            Goonhavern Athletic Reserves

New Inn Titans Reserves    P-P            Tregony FC

Probus Reserves                    P-P            Lizard Argyle Reserves

St Ives Town Reserves         P-P            St Buryan

Threemilestone Reserves   P-P            Storm FC

 

 

TUESDAY FEBRUARY 18, 2020

BET VICTOR SOUTHERN LEAGUE PREMIER SOUTH

Salisbury                                    0-3            Truro City

 

SOUTH WEST PENINSULA LEAGUE

PREMIER WEST

Wadebridge Town                 P-P            Camelford

 

WEDNESDAY FEBRUARY 19, 2020

SOUTH WEST PENINSULA LEAGUE

PREMIER WEST

Bodmin Town                          P-P            Saltash United

Falmouth Town                       P-P            Porthleven

 

FRIDAY FEBRUARY 21, 2020

LWC DRINKS COMBINATION 

Helston Athletic Thirds        P-P            Penryn Athletic 2nd

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...