Jump to content
Cornwall Football Forum

SEASON 2019-20 DECEMBER


Dave Deacon
 Share

Recommended Posts

DECEMBER 2019

TUESDAY 3 DECEMBER

WALTER C PARSON LEAGUE CUP, 3rd Round

Callington Town    2-5            Millbrook                 

Elmore                      4-0            Dartmouth AFC

WEDNESDAY 4 DECEMBER

WALTER C PARSON LEAGUE CUP,

2nd Round

Bodmin Town        1-4            Helston Athletic

3rd Round                

St Blazey                  1-0            Elburton Villa

FRIDAY 6 DECEMBER

PENINSULA PREMIER WEST              

Wadebridge Town                 1-0            Penzance

Link to comment
Share on other sites

SATURDAY 7 DECEMBER

BETVICTOR SOUTHERN LEAGUE PREMIER DIVISION SOUTH

Truro City              5-1          Walton Casuals

 

PENINSULA PREMIER EAST

Crediton United                 0-1         Brixham

Cullompton Rangers          2-1         Elmore

Elburton Villa                     0-1         Newton Abbot Spurs

Honiton Town                    2-3         Dartmouth AFC

Ivybridge Town                  3-2         Holsworthy

Plymouth Marjons             5-4         Axminster Town AFC

Sidmouth Town                  4-3         Torrington AFC

Stoke Gabriel                     0-4         IlfracombeTown

Torpoint Athletic                2-2         Bovey Tracey

Torridgeside AFC                0-2         Millbrook

 

 

 

PENINSULA PREMIER WEST

Bodmin Town                     P-P         Saltash United

Callington Town                 1-3         Falmouth Town

Helston Athletic                 4-0         Camelford

Launceston                         0-1         Godolphin Atlantic

Newquay                            3-1         Liskeard Athletic

St Austell                            1-1         Mousehole

St Blazey                             3-1         Porthleven

Sticker                                3-5         Dobwalls

Wendron United              5-0         St Dennis

 

ST PIRAN LEAGUE

EAST

Lanreath                  0-4              Launceston Reserves                             

Liskeard Athletic Reserves      0-0                Bude Town              

Morwenstow         9-2             Callington Town Reserves  

Polperro                   1-3              Saltash United Reserves     

St Dennis Reserves          P-P                Millbrook Reserves               

St Mawgan             5-0              Torpoint Athletic Reserves                  

Saltash Borough    0-4            AFC St Austell Reserves      

 

WEST

Hayle                   3-3           Perranwell              

Illogan RBL         6-0                Helston Athletic Reserves                     

Ludgvan               P-P                Mullion   

Mousehole Reserves         2-2                Wendron United Reserves

Penryn Athletic      1-1            St Day                       

St Agnes                  0-4              Falmouth Town Reserves   

St Ives Town          5-3            Redruth United

 

RRL EAST CORNWALL PREMIER LEAGUE

Gerrans & St Mawes           8-2          Padstow United

Roche                     3-2          Torpoint Athletic

St Minver               10-0        North Petherwin

St Stephen            4-1          Looe Town

St Teath                 P-P          Godolphin Atlantic (Newquay)

Veryan                   3-2          St Dominick

 

LWC DRINKS COMBINATION LEAGUE

Marazion               0-5          Hayle Reserves

Pendeen Rovers   3-1          Helston Athletic Thirds

Porthleven Reserves 1-0    Wendron United Thirds

RNAS Culdrose     3-0          Ruan Minor

Rosudgeon            6-0          St Agnes Reserves

St Day Reserves   4-3          Perranporth Reserves

 

BOND TIMBER CORNWALL JUNIOR CUP, 3rd Round

Altarnon                7-6         Mevagissey  (aet, 5-5  at 90 mins)

Holman Sports Club           3-1            Threemilestone (aet, 1-1 at 90 mins)

Mawnan                2-1           New Inn Titans 

St Dominick Reserves        3-2            Goonhavern Athletic  (aet, 2-2 at 90 mins)

Wendron United 4ths         0-6           Illogan RBL Reserves

 

DUCHY LEAGUE

PREMIER DIVISION

Boscastle                               2-2            Tregrehan Mills                      

Saltash United 3rds             7-0                AFC Bodmin                              

St Breward                            1-0              Gunnislake

 

DIVISION 1

FC Tavyside                           2-1               St Minver Reserves

Foxhole Stars Reserves       2-1                Lifton

Lanivet Inn                            3-1            Dobwalls Reserves

 

DIVISION 2

Lostwithiel FC Reserves      3-4                Boscastle Reserves

Nanpean Rovers                  4-1              St Stephen Reserves

St Cleer Reserves                 5-0            North Hill

Week St Mary                       P-P           Southgate Seniors

 

DIVISION 3

Biscovey                                3-3                St Mawgan Reserves

Grampound                          5-1             Roche AFC Reserves 

Queens Rangers                   1-2            Gunnislake Reserves

St Ann's Chapel                    2-0             Delabole United

St Columb Major                  6-1            Bude Town 3rds

 

SHOE BOY DUCHY LEAGUE CUP

Bude Town Reserves            3-0                Calstock

North Petherwin Reserves   4-4                Lifton 2nds

 

KNOCK OUT CUP

Gorran                                   10-1              Stoke Climsland

Tintagel                                  3-1           Pensilva

 

TRELAWNY LEAGUE

PREMIERSHIP

Probus                                   3-0        Troon AFC

 

CHAMPIONSHIP

Falmouth Town AFC 3rd       4-2                Ludgvan Reserves

Illogan RBL Thirds                  2-4             Mawnan Reserves

Mullion Reserves                 3-5            St Ives Mariners

West Cornwall FC             Aban            Four Lanes (injury)

 

DIVISION 1

Redruth United Reserves         2-3          Perranwell Reserves

 

DIVISION 2

Constantine Reserves      0-4        St Ives Town FC Reserves

Falmouth United               6-0                Storm FC

St Buryan                               2-1         Lizard Argyle Reserves

                                     

ARTHUR PEARCE CUP

Goonhavern Athletic Reserves       8-1          Probus Reserves

                                                       

DUNN CUP

Camborne SoM                    1-0               Newlyn Non-Athletico

Stithians                                3-4                Newlyn Lions

                                     

LEAGUE CUP

Frogpool & Cusgarne          3-6             Constantine

Gwinear Churchtown          6-3                RNAS Culdrose Reserves

                                     

LOCKHART CUP

Penzance Reserves              4-3            St Erme (aet)

Praze                                      1-6          St Just

St Day Thirds                        5-4                Rosudgeon Reserves

Troon AFC Reserves           2-9               Frogpool & Cusgarne Reserves

 

RUSSELL HALL CUP

Chacewater                          7-1            Stithians Reserves

Four Lanes Reserves           1-7          Tregony FC

Threemilestone Reserves   9-1  New Inn Titans FC Reserves

Link to comment
Share on other sites

WEDNESDAY 11 DECEMBER

CORNWALL CHARITY CUP, First round

Falmouth Town    P-P          Penzance

 

ST PIRAN LEAGUE

EAST

AFC St Austell Reserves      P-P          Bude Town

 

FRIDAY 13 DECEMBER

LWC DRINKS COMBINATION LEAGUE

Helston Athletic Thirds       P-P          Lizard Argyle

Link to comment
Share on other sites

SATURDAY 14 DECEMBER

BETVICTOR SOUTHERN LEAGUE PREMIER DIVISION SOUTH

Hayes & Yeading United    0-1         Truro City

 

PENINSULA PREMIER EAST

Axminster Town AFC          P-P      Cullompton Rangers

Bovey Tracey                       P-P             Brixham

Elburton Villa                       2-1       Dartmouth AFC

Honiton Town                     P-P             Ivybridge Town

Newton Abbot Spurs         2-4          Elmore

Sidmouth Town                  P-P          IlfracombeTown

Torrington AFC                    P-P          Holsworthy

 

 

PENINSULA PREMIER WEST

Camelford                            1-2         Mousehole

Dobwalls                              P-P         St Blazey

Falmouth Town                   4-1       St Dennis

Godolphin Atlantic             P-P             Sticker

Liskeard Athletic                 1-6        Helston Athletic

Newquay                              1-2        Bodmin Town

Porthleven                           P-P           St Austell

Wadebridge Town              P-P             Callington Town

 

WALTER C PARSON LEAGUE CUP

Second Round

Torridgeside AFC                P-P              Stoke Gabriel

Third Round

Plymouth Marjons              6-4            Launceston

 

ST PIRAN LEAGUE

EAST

Bude Town                           2-0          Lanreath

Callington Town Reserves P-P          Wadebridge Town Reserves

Launceston Reserves         P-P          Liskeard Athletic Reserves

St Mawgan                   10-1           St Dennis Reserves        

Saltash Borough                  5-3              Polperro

 

WEST

Helston Athletic Reserves      3-1             Hayle

Illogan RBL                         5-1       Redruth United

Mullion                                3-3            Penryn Athletic

St Agnes                             P-P         St Day

St Ives Town                      3-0            Perranporth

Wendron United Reserves P-P          Falmouth Town Reserves

 

KERNOW STONE LEAGUE CUP, Second Round

Mousehole Reserves           P-P          Morwenstow

Torpoint Athletic Res          2-4              AFC St Austell Reserves

 

RRL EAST CORNWALL PREMIER LEAGUE

Gerrans & St Mawes Utd   4-1         St Teath

North Petherwin                P-P         Veryan

Padstow United                 5-3         Godolphin Atlantic Newquay Reserves

St Blazey Reserves             P-P         Torpoint Athletic 3rds

St Cleer                               P-P         Roche

St Dominick                        6-2         Foxhole Stars

St Minver                            P-P         Plymouth Marjon Reserves

St Stephen                          4-4         Mount Gould

 

LWC DRINKS COMBINATION LEAGUE

Hayle Reserves                   4-0         Rosudgeon

Penryn Athletic 2nd           0-5         Pendeen Rovers

Perranporth Reserves        0-12       RNAS Culdrose

Ruan Minor AFC                 P-P         Wendron United 3rd Team

St Day Reserves                  3-1         Marazion FC

 

DUCHY LEAGUE

PREMIER DIVISION

St Merryn                              P-P          Gunnislake

St Newlyn East AFC            2-0             Boscastle

Stoke Climsland                  1-7         Lostwithiel

 

DIVISION 1

FC Tavyside                           3-0             Pensilva

 

DIVISION 2

Calstock                                4-6           Southgate Seniors

St Eval Spitfires                    7-0           North Hill

 

DIVISION 3

Queens Rangers                   2-2             Biscovey

 

SHOE BOY DUCHY LEAGUE CUP

Boscastle Reserves           P-P              Grampound

Bude Town 3rds                   2-3            St Columb Major

Gunnislake Reserves           P-P         Delabole United

Lifton 2nd                               5-5             St Mawgan Reserves

Lostwithiel FC Reserves      P-P          St Dominick Reserves

Roche Reserves                   P-P           St Cleer Reserves

St Ann's Chapel                    A/W           Nanpean Rovers

 

KNOCK OUT CUP 2019 - 2020

AFC Bodmin                          P-P              Polperro Reserves

Altarnon                                H/W            Lanivet Inn

Mevagissey                          3-5              Holywell And Cubert

St Breward                           1-3           Foxhole Stars Reserves

Tintagel                                  1-3            Lifton

Tregrehan Mills                    1-1         Gorran

 

TRELAWNY LEAGUE

PREMIERSHIP

Camborne SoM                    p-p              Newlyn Lions

Goonhavern Athletic           2-4            Illogan RBL Reserves

Mawnan                                9-0          Stithians

Newlyn Non-Athletico       P-P             Probus

Threemilestone                    P-P              Holman Sports Club

Troon AFC                             4-2          Lanner

 

CHAMPIONSHIP

Falmouth Town AFC 3rd     3-3            Constantine

Ludgvan Reserves                0-12           Frogpool & Cusgarne

New Inn Titans                     5-2       Mawnan Reserves

RNAS Culdrose Reserves    2-2           Illogan RBL Thirds

 

DIVISION 1

Frogpool & Cusgarne Res   5-5             Penzance Reserves

Holman Sports Club Res     2-4           St Day Thirds

Rosudgeon Reserves           5-2            St Agnes Thirds

St Erme                                  4-2          Wendron United Fourths

St Just                                   5-2             Falmouth DC

Troon AFC Reserves            2-4            Praze

 

DIVISION 2

Chacewater                          P-P             Goonhavern Athletic Reserves

Constantine Reserves         P-P            Lizard Argyle Reserves

Falmouth United                 5-2        New Inn Titans FC Reserves

Probus Reserves                  P-P            Threemilestone Reserves

St Buryan                               0-2            St Ives Town FC Reserves

Stithians Reserves               A/W            Four Lanes Reserves

  

LEAGUE CUP

St Ives Mariners                   0-12      West Cornwall Football Club

Link to comment
Share on other sites

WEDNESDAY 18 DECEMBER

PENINSULA PREMIER WEST

St Blazey                  P-P            Newquay

 

THURSDAY 19 DECEMBER

PENINSULA PREMIER WEST

Mousehole              P-P            Falmouth Town     

 

SATURDAY 21 DECEMBER

BETVICTOR SOUTHERN LEAGUE PREMIER DIVISION SOUTH

Truro City                                  P-P            Yate Town

 

PENINSULA PREMIER EAST

Axminster Town AFC            P-P            Dartmouth AFC 

Crediton United                      P-P            Stoke Gabriel 

Elburton Villa                           P-P            Bovey Tracey 

Elmore                                        P-P            Sidmouth Town 

Holsworthy                               P-P            Plymouth Marjons 

IlfracombeTown                     7-1            Torrington AFC 

Millbrook                                  P-P            Newton Abbot Spurs 

Torpoint Athletic                    1-2            Honiton Town 

Torridgeside AFC                    P-P            Cullompton Rangers 

 

PENINSULA PREMIER WEST

Dobwalls                                    A-A           Camelford (0-0 at HT when abandoned) 

Launceston                               P-P            Saltash United 

Porthleven                                P-P            Wadebridge Town 

St Austell                                   P-P            Penzance

St Dennis                                   P-P            Godolphin Atlantic 

Sticker                                        P-P            Bodmin Town 

Wendron United                    P-P            Helston Athletic

 

ST PIRAN LEAGUE

EAST 

Callington Town Res             P-P            Bude Town

Liskeard Athletic Res            P-P            St Mawgan

Morwenstow                           P-P            Launceston Reserves

Polperro                                     P-P            Millbrook Reserves

Saltash United Reserves     P-P            Sticker Reserves

 

WEST 

Helston Athletic Res              2-0            Wendron United Reserves

Falmouth Town Reserves   P-P            St Agnes

Hayle                                           2-3            Penryn Athletic

Mullion                                       4-0            Perranwell

Redruth United                        P-P            Mousehole Reserves

St Day                                         P-P            Perranporth

St Ives Town                             P-P            Illogan RBL

 

RRL EAST CORNWALL PREMIER LEAGUE

Gerran & St Mawes              P-P            St Cleer

Godolphin Atl (Newquay)   P-P            St Stephen

Newquay                                   P-P           St Dominick

North Petherwin                    P-P            Padstow United

Plymouth Marjon                   0-0            Looe Town

Roche                                         P-P           St Blazey

St Minver                                  P-P            Mount Gould

Veryan                                       P-P            St Teath

 

LWC COMBINATION LEAGUE

Marazion                                   P-P           Porthleven Reserves

Penryn Athletic Reserves   P-P            Hayle Reserves

Perranporth Reserves          A-A           Helston Athletic Thirds (abandoned at HT)

Ruan Minor                              P-P           St Day Reserves

 

DUCHY LEAGUE

PREMIER DIVISION

St Newlyn East AFC               P-P                Saltash United Third Team                  

 

DIVISION 1

Foxhole Stars Reserves       P-P              Lanivet Inn

Lifton                                           P-P            Mevagissey            

 

DIVISION 2             

Nanpean Rovers                     14-1              Calstock                    

 

DIVISION 3

St Columb Major                    P-P            Roche AFC Reserves

 

SHOE BOY DUCHY LEAGUE CUP

Bude Town Reserves            P-P         Biscovey

North Hill                                   P-P               Gunnislake Reserves

Queens Rangers                     P-P          Lostwithiel FC Reserves

St Cleer Reserves                   P-P            Southgate Seniors

St Stephen Reserves             P-P            St Ann's Chapel

 

KNOCK OUT CUP 

Boscastle                                    P-P            Altarnon

Gunnislake                                P-P               St Breward

Mevagissey                              P-P           FC Tavyside

Pensilva                                      P-P              Tintagel

Stoke Climsland                       P-P           Tregrehan Mills

 

TRELAWNY LEAGUE

PREMIERSHIP        

Holman Sports Club               P-P            Troon AFC

Illogan RBL Reserves            P-P            Probus

Newlyn Lions                            P-P            Mawnan

Newlyn Non-Athletico           2-10         Lanner

Threemilestone                       P-P            Stithians

 

CHAMPIONSHIP

Gwinear Churchtown            P-P            Constantine

Ludgvan Reserves                  P-P            Four Lanes

Mawnan Reserves                 P-P            Frogpool & Cusgarne

St Ives Mariners                     P-P            West Cornwall Football Club

                                     

DIVISION 1

Falmouth DC                            p_p           Perranwell Reserves

Frogpool & Cusgarne Res   P-P            Praze

St Day Thirds                            P-P            Holman Sports Club Reserves

St Erme                                      H/W         Troon AFC Reserves

St Just                                          3-1            Penzance Reserves

Wendron United Fourths   P-P            Redruth United Reserves

                   

DIVISION 2

Chacewater                              P-P            New Inn Titans FC Reserves

Four Lanes Reserves             P-P            Probus Reserves

St Buryan                                   P-P            Tregony FC

Stithians Reserves                 P-P            Threemilestone Reserves

                   

RUSSELL HALL CUP

Constantine Reserves          A-A           Storm FC (match abandoned)

Link to comment
Share on other sites

BOXING DAY

Thursday 26th December

BETVICTOR SOUTHERN PREMIER SOUTH

Truro City                           3-3         Tiverton Town

 

SOUTH WEST PENINSULA LEAGUE

PREMIER EAST

Bovey Tracey                     P-P         Newton Abbot Spurs

Brixham                             2-1         Stoke Gabriel

Crediton United                P-P         Elmore

Dartmouth AFC                 P-P         Ivybridge Town

Honiton Town                   P-P         Sidmouth Town

Millbrook                           2-3         Torpoint Athletic

Torridgeside AFC               8-0         Torrington AFC

 

PREMIER WEST

Bodmin Town                    P-P         Dobwalls

Callington Town               P-P         Launceston

Godolphin Atlantic             0-6         Newquay

Helston Athletic                 4-1         Porthleven

Liskeard Athletic               P-P         Saltash United

Mousehole                        4-0         Penzance

St Blazey                            0-1         St Austell

Sticker                                0-1         St Dennis

Wadebridge Town             P-P         Camelford

Wendron United               0-3         Falmouth Town

 

ST PIRAN LEAGUE

EAST

Morwenstow                     P-P         Bude Town

WEST

Falmouth Tn Res                2-5         Penryn Athletic

Illogan RBL                         1-0         Wendron United Reserves

Mullion                              1-0         Helston Athletic Reserves

Perranwell                         P-P         St Day

 

RRL EAST CORNWALL PREMIER LEAGUE

St Stephen                         P-P         Foxhole Stars

 

LWC COMBINATION LEAGUE

Lizard Argyle                      0-1         Ruan Minor

Marazion FC                      2-4         Rosudgeon

Penryn Ath Res                  P-P         Wendron United 3rds

Porthleven Res                  2-0         Helston Athletic 3rds

 

TRELAWNY LEAGUE

PREMIERSHIP

Holman SC                         4-1         Illogan RBL Reserves

Link to comment
Share on other sites

SATURDAY, 28th DECEMBER 2019

SWPL

PREMIER EAST

Cullompton Rangers           9-0          Axminster Town AFC

IlfracombeTown                  5-1          Holsworthy

 

WALTER C PARSON LEAGUE CUP, 2nd Round

Torridgeside AFC                 3-1          Stoke Gabriel

 

ST PIRAN LEAGUE

EAST

Lanreath                                2-2          Callington Town Reserves

Launceston Reserves          0-1          AFC St Austell Reserves

Saltash Borough                   5-1          Liskeard Athletic Reserves

St Dennis Reserves              P-P          Saltash United Reserves

St Mawgan                            2-0          Sticker Reserves

Torpoint Athletic Res          2-5          Millbrook Reserves

Wadebridge Town Res       1-6          Polperro

 

WEST

Perranporth                          H/W        Redruth United

St Agnes                                 2-1          Mousehole Reserves

St Ives Town                         3-1          Hayle

 

RRL EAST CORNWALL PREMIER LEAGUE

Gerrans & St Mawes Utd    1-3          Veryan

Looe Town FC                       2-7          St Dominick

Mount Gould FC                   6-0          Roche

Newquay Reserves              4-1          North Petherwin

Plymouth Marjon 2nd          0-3          Torpoint Athletic 3rd Team

St Blazey Reserves               3-3          Padstow United

St Cleer                                  P-P          Godolphin Atlantic

St Teath                                 2-7          St Minver

 

LWC DRINKS CORNWALL COMBINATION LEAGUE

Pendeen Rovers                   1-0          Hayle Reserves

 

DUCHY LEAGUE

KNOCK OUT CUP

Dobwalls Reserves              2-2          Saltash United Third Team

Polperro Reserves               2-2          St Newlyn East AFC

 

TRELAWNY LEAGUE

PREMIERSHIP

Goonhavern Athletic           0-8          Holman Sports Club

Stithians                                1-3          Troon AFC

Threemilestone                    P-P          Illogan RBL Reserves

 

CHAMPIONSHIP

Four Lanes                            4-0          Illogan RBL Thirds

Gwinear Churchtown          1-1          New Inn Titans

Ludgvan Reserves                1-13        Falmouth Town AFC 3rd

Mawnan Reserves               7-1          Constantine

 

DIVISION 1

Frogpool & Cusgarne Res   2-1          St Day Thirds

Holman Sports Club Res     1-3          Wendron United Fourths

Praze                                      1-0          St Just

Rosudgeon Reserves           0-3          Redruth United Reserves

 

DIVISION 2

Chacewater                          4-1          Falmouth United

Constantine Reserves         P-P          Threemilestone Reserves

New Inn Titans FC Res        6-1          Storm FC

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...