Jump to content
Cornwall Football Forum

Dave Deacon

Administrators
  • Content Count

    17,319
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Dave Deacon

  1. Brixham AFC v Torpoint Athletic (NOTE - this match venue has been switched) IlfracombeTown v Millbrook AFC Dobwalls v Liskeard Athletic Falmouth Town v Sticker Godolphin Atlantic v St Blazey Launceston v Helston Athletic Penzance v Camelford Porthleven v St Dennis Saltash United v Mousehole St Austell v Newquay Wendron United v Callington Town
  2. TUESDAY MARCH 3 2020 SOUTH WEST PENINSULA LEAGUE PREMIER EAST Holsworthy AFC P-P Bovey Tracey PREMIER WEST Launceston P-P Camelford WALTER C PARSON LEAGUE CUP, Quarter Final Elmore AFC 6-3 Plymouth Marjon CORNWALL SENIOR CUP, Semi Final (at Liskeard) Torpoint Athletic 2-0 Wadebridge Town WEDNESDAY MARCH 4 2020 SOUTH WEST PENINSULA LEAGUE PREMIER EAST Ivybridge Town P-P Honiton Town PREMIER WEST Godolphin Atlantic P-P Wendron United Penzance P-P Falmouth Town Porthleven P-P St Austell CORNWALL SENIOR CUP, Semi Final (at St Austell) Millbrook AFC P-P Saltash United RRL ECPL Newquay Reserves 5-5 St Cleer St Blazey Reserves P-P Gerrans & St Mawes Utd FRIDAY MARCH 6 2020 SOUTH WEST PENINSULA LEAGUE PREMIER WEST Wadebridge Town 2-2 Bodmin Town SATURDAY MARCH 7 2020 BETVICTOR SOUTHERN PREMIER SOUTH Truro City 1-1 Taunton Town SOUTH WEST PENINSULA LEAGUE PREMIER EAST Axminster Town P-P Stoke Gabriel Brixham AFC 3-2 Torpoint Athletic Crediton United P-P Bovey Tracey Cullompton Rangers 7-1 Elburton Villa Dartmouth AFC 2-2 Holsworthy AFC Elmore AFC 4-1 Torrington AFC Honiton Town P-P Plymouth Marjon IlfracombeTown 3-0 Millbrook AFC Newton Abbot Spurs 2-0 Torridgeside AFC Sidmouth Town P-P Ivybridge Town PREMIER WEST Dobwalls 0-3 Liskeard Athletic Falmouth Town 5-0 Sticker Godolphin Atlantic 2-3 St Blazey Launceston 0-3 Helston Athletic Penzance 2-2 Camelford Porthleven 1-2 St Dennis Saltash United 2-2 Mousehole St Austell 1-0 Newquay Wendron United 4-0 Callington Town ST PIRAN LEAGUE EAST Callington Town Res P-P Lanreath Liskeard Athletic Res 2-3 Torpoint Athletic Reserves Millbrook Reserves P-P AFC St Austell Reserves Morwenstow 0-7 Bude Town Polperro 3-0 Launceston Reserves St Dennis Reserves P-P Saltash United Reserves St Mawgan 6-0 Wadebridge Town Reserves Sticker Reserves 1-2 Saltash Borough WEST Illogan RBL 2-3 St Agnes Mousehole Reserves 2-2 Mullion Perranwell 2-1 Hayle Redruth United P-P Perranporth St Day 2-0 Falmouth Town Reserves St Ives Town 2-1 Penryn Athletic RRL ECPL Looe Town FC 5-3 Veryan Mount Gould FC 9-0 Gerrans & St Mawes Utd Newquay Reserves P-P Torpoint Athletic 3rds Padstow United 1-2 North Petherwin Plymouth Marjon 2nds P-P Roche St Cleer 2-1 St Stephen St Minver P-P St Blazey Reserves St Teath 1-5 St Dominick LWC DRINKS COMBINATION Helston Athletic Thirds P-P St Day Reserves Lizard Argyle 0-3 Pendeen Rovers Marazion FC 1-1 RNAS Culdrose Penryn Athletic 2nds 1-3 Rosudgeon Perranporth Reserves 0-4 Porthleven Reserves St Agnes Reserves P-P Ruan Minor AFC DUCHY LEAGUE PREMIER DIVISION AFC Bodmin 2-1 Boscastle Lostwithiel FC 1-1 St Breward Stoke Climsland P-P St Newlyn East AFC DIVISION 1 Lanivet Inn P-P Polperro Reserves DIVISION 2 Lifton 2nd 1-7 Nanpean Rovers North Hill P-P Calstock Southgate Seniors 2-1 St Eval Spitfires DIVISION 3 Delabole United 1-3 Bude Town 3rds Grampound 2-2 Biscovey Roche AFC Reserves 1-3 Gunnislake Reserves KNOCK OUT CUP 2019 - 2020 Altarnon 4-3 Saltash United Thirds Gunnislake P-P Mevagissey St Merryn 0-1 Pensilva Tregrehan Mills 8-2 Gorran SHOE BOY DUCHY LEAGUE CUP Boscastle Reserves 1-1 St Mawgan Reserves (Boscastle 4-3 on pens) Bude Town Reserves H w/o Queens Rangers North Petherwin Res P-P St Stephen Reserves St Dominick Reserves P-P St Cleer Reserves TRELAWNY LEAGUE PREMIERSHIP Camborne SoM 2-0 Goonhavern Athletic Goonhavern Athletic 2-1 Camborne SoM (Double headers - 2 x 60 min matches at Goonhavern) Stithians P-P Threemilestone DIVISION 1 Praze 1-1 Redruth United Reserves Rosudgeon Reserves 2-1 St Erme (Venue change to Astro pitch) St Just 6-1 Perranwell Reserves Wendron United Fourths 14-0 St Agnes Thirds DIVISION 2 Falmouth United 4-2 Tregony FC St Buryan 4-0 Probus Reserves Threemilestone Reserves P-P Lizard Argyle Reserves ARTHUR PEARCE CUP Four Lanes Reserves 0-9 Holman Sports Club Reserves Mawnan Reserves 2-1 Frogpool & Cusgarne Reserves New Inn Titans FC Res 0-2 Illogan RBL Thirds DUNN CUP Probus P-P Holman Sports Club LEAGUE CUP Ludgvan Reserves 0-9 Four Lanes Mullion Reserves 0-6 New Inn Titans RUSSELL HALL CUP Constantine Reserves 4-1 Storm FC PERCY STEPHENS CUP Chacewater P-P Mawnan Falmouth DC 1-8 Illogan RBL Reserves Falmouth Town AFC 3rd 4-3 Frogpool & Cusgarne Newlyn Lions 1-4 Gwinear Churchtown RNAS Culdrose Reserves 1-7 Penzance Reserves St Day Thirds 6-1 St Ives Mariners
  3. WEDNESDAY FEBRUARY 26, 2020 SOUTH WEST PENINSULA LEAGUE PREMIER WEST Mousehole 5-2 Porthleven WALTER C PARSON LEAGUE CUP, Quarter Final Millbrook AFC P-P Saltash United FRIDAY FEBRUARY 28, 2020 SOUTH WEST PENINSULA LEAGUE PREMIER WEST Camelford P-P St Blazey Helston Athletic P-P Wadebridge Town Newquay P-P Falmouth Town ST PIRAN LEAGUE EAST DIVISION Liskeard Athletic Res P-P Polperro SATURDAY FEBRUARY 29, 2020 BET VICTOR SOUTHERN LEAGUE PREMIER SOUTH Hendon 4-1 Truro City SOUTH WEST PENINSULA LEAGUE PREMIER EAST Brixham AFC 4-0 Holsworthy AFC Crediton United P-P Elburton Villa Cullompton Rangers P-P Ivybridge Town Honiton Town P-P Newton Abbot Spurs IlfracombeTown P-P Torpoint Athletic Millbrook AFC P-P Torrington AFC Sidmouth Town P-P Stoke Gabriel Torridgeside AFC P-P Axminster Town PREMIER WEST Bodmin Town P-P Wendron United Callington Town P-P Sticker Godolphin Atlantic P-P Saltash United Launceston P-P Porthleven Penzance P-P Liskeard Athletic St Austell P-P Dobwalls WALTER C PARSON LEAGUE CUP, Quarter Final Bovey Tracey P-P Mousehole Elmore AFC P-P Plymouth Marjon ST PIRAN LEAGUE EAST DIVISION Bude Town 0-2 Callington Town Reserves Lanreath P-P Millbrook Reserves Saltash United Reserves P-P Morwenstow St Dennis Reserves P-P Launceston Reserves St Mawgan P-P Saltash Borough Sticker Reserves 1-1 AFC St Austell Reserves Wadebridge Tn Reserves 2-2 Torpoint Athletic Reserves WEST DIVISION Falmouth Town Reserves P-P Hayle Helston Athletic Reserves P-P Perranporth Perranwell P-P Mullion Redruth United P-P St Agnes St Day 2-1 Illogan RBL Wendron Utd Res P-P St Ives Town RRL ECPL Looe Town 1-2 Torpoint Athletic Roche P-P Gerrans & St Mawes St Minver P-P St Cleer St Stephen P-P North Petherwin St Teath P-P Newquay RM GRAPHIC DESIGN LEAGUE CUP, semi final Mount Gould 4-1 Foxhole St Dominick 7-1 Plymouth Marjon (Switched to Marjon’s pitch) LWC DRINKS COMBINATION Lizard Argyle P-P Marazion FC Ruan Minor AFC P-P St Day Reserves St Agnes Reserves P-P Rosudgeon LEAGUE CUP Porthleven Reserves P-P Penryn Athletic 2nds Wendron United 3rds P-P Helston Athletic Thirds SUPPLEMENTARY LEAGUE CUP Pendeen Rovers 2-0 RNAS Culdrose BOND TIMBER CORNWALL JUNIOR CUP, 5th Round Illogan RBL Reserves P-P Altarnon DUCHY LEAGUE PREMIER DIVISION St Newlyn East AFC P-P Lostwithiel FC Stoke Climsland P-P Saltash United Thirds Tintagel P-P AFC Bodmin DIVISION 2 Calstock P-P Lifton 2nds Lostwithiel FC Reserves P-P Bude Town Reserves St Stephen Reserves P-P St Eval Spitfires Week St Mary P-P Nanpean Rovers DIVISION 3 Bude Town 3rds P-P Queens Rangers St Ann's Chapel P-P Roche AFC Reserves KNOCK OUT CUP Altarnon P-P Saltash United Thirds Dobwalls Reserves 1-6 Polperro Reserves Gunnislake P-P Mevagissey Holywell And Cubert 6-2 Foxhole Stars Reserves St Merryn P-P Pensilva Tregrehan Mills P-P Gorran Lifton 0-2 Boscastle SHOE BOY DUCHY LEAGUE CUP Boscastle Reserves P-P St Mawgan Reserves Delabole United 3-0 Grampound Southgate Seniors 6-5 Gunnislake Reserves St Columb Major 2-1 Biscovey TRELAWNY LEAGUE PREMIERSHIP Goonhavern Athletic 2-5 Mawnan Holman Sports Club P-P Camborne School Of Mines Probus P-P Newlyn Lions Threemilestone P-P Stithians CHAMPIONSHIP Constantine P-P Gwinear Churchtown Falmouth Town AFC 3rds 2-3 Mullion Reserves Frogpool & Cusgarne P-P New Inn Titans Illogan RBL Thirds P-P St Ives Mariners RNAS Culdrose Reserves P-P Ludgvan Reserves West Cornwall FC P-P Four Lanes DIVISION 1 Falmouth DC P-P Perranwell Reserves Praze P-P Penzance Reserves Rosudgeon Reserves P-P St Day Thirds St Agnes Thirds P-P Troon AFC Reserves St Erme 1-12 St Just Wendron Utd Fourths P-P Redruth United Reserves DIVISION 2 Chacewater P-P Probus Reserves Four Lanes Reserves P-P Goonhavern Athletic Reserves St Ives Town FC Reserves P-P New Inn Titans FC Reserves Stithians Reserves 0-0 Lizard Argyle Reserves Threemilestone Reserves P-P St Buryan Tregony FC P-P Constantine Reserves ARTHUR PEARCE CUP Mawnan Reserves P-P Frogpool & Cusgarne Reserves
  4. Come to think of it - I think there was a maxply for both squash and tennis!
  5. Ha! A Dunlop Maxply tennis racket presumably. Good one!
  6. From 100% cornish Godolphin 3- Wendron 1 Penzance 0- Falmouth 6 Portheleven 1- St Austell 4 Millbrook 0 - Saltash 4
  7. PREMIER WEST Godolphin Atlantic P-P Wendron United Penzance P-P Falmouth Town Porthleven P-P St Austell CORNWALL SENIOR CUP, Semi Final (at St Austell) Millbrook AFC P-P Saltash United
  8. PREMIER WEST Launceston P-P Camelford CORNWALL SENIOR CUP, Semi Final (at Liskeard) Torpoint Athletic v Wadebridge Town
  9. Game number 51 for the season on the main pitch I was told pre-match!
  10. Yeah I thought when Illogan equalised 10 minutes before half-time they would go onto win as St Day for about an hour of the match were reduced to 10! After St Day had withstood the early second half pressure, they looked the more likely to break the deadlock and rightly did so when Illogan allowed Richards to get on the ball and cross into the path of the No.11 Jake Williams to tap home from six yards or so. I thought it was a well hit shot!
  11. Steve - any idea what the difference is between a FIFA approved and a FA approved?
  12. As at Saturday 12.33 FRIDAY FEBRUARY 28, 2020 EAST DIVISION Liskeard Athletic Res P-P Polperro SATURDAY FEBRUARY 29, 2020 EAST DIVISION Bude Town 0-2 Callington Town Reserves Lanreath P-P Millbrook Reserves Saltash United Reserves P-P Morwenstow St Dennis Reserves P-P Launceston Reserves St Mawgan P-P Saltash Borough Sticker Reserves 1-1 AFC St Austell Reserves Wadebridge Tn Reserves 2-2 Torpoint Athletic Reserves WEST DIVISION Falmouth Town Reserves P-P Hayle Helston Athletic Reserves P-P Perranporth Perranwell P-P Mullion Redruth United P-P St Agnes St Day 2-1 Illogan RBL Wendron Utd Res P-P St Ives Town
  13. ***Please note the Newquay v Falmouth match, originally scheduled for Saturday, has been moved forward a day to Friday evening. Therefore please add this prediction to your post on the Friday thread*** Don’t bother as NEWQUAY game off now anyway! ☹️ IlfracombeTown P-P Torpoint Athletic Millbrook AFC P-P Torrington AFC Bodmin Town P-P Wendron United Callington Town P-P Sticker Godolphin Atlantic P-P Saltash United Launceston P-P Porthleven Penzance P-P Liskeard Athletic St Austell P-P Dobwalls Bovey Tracey P-P Mousehole
  14. SATURDAY FEBRUARY 22, 2020 BET VICTOR SOUTHERN LEAGUE PREMIER SOUTH Truro City 4-1 Harrow Borough SOUTH WEST PENINSULA LEAGUE PREMIER EAST Axminster Town 1-0 Brixham AFC Crediton United P-P Torpoint Athletic Elburton Villa P-P Sidmouth Town Elmore AFC P-P Dartmouth AFC Ivybridge Town P-P Honiton Town Millbrook AFC P-P Cullompton Rangers Newton Abbot Spurs P-P IlfracombeTown Stoke Gabriel 0-1 Plymouth Marjon Torrington AFC P-P Bovey Tracey PREMIER WEST Dobwalls P-P Falmouth Town Godolphin Atlantic P-P Wendron United Helston Athletic P-P St Dennis Launceston P-P Camelford Liskeard Athletic P-P Mousehole Penzance 0-3 Bodmin Town Porthleven 3-2 Sticker Saltash United 3-0 Newquay St Austell 4-1 Callington Town St Blazey P-P Wadebridge Town ST PIRAN LEAGUE EAST Bude Town 4-2 Saltash Borough Callington Town Res P-P AFC St Austell Reserves Morwenstow 4-2 Saltash United Reserves Polperro 1-4 St Mawgan St Dennis Reserves P-P Liskeard Athletic Reserves Sticker Reserves 3-1 Lanreath Torpoint Athletic Res P-P Launceston Reserves Wadebridge Town Res P-P Millbrook Reserves WEST Illogan RBL 3-2 Perranporth Mousehole Reserves P-P St Day Penryn Athletic P-P Hayle Redruth United P-P Perranwell St Ives Town 2-1 Helston Athletic Reserves Wendron United Res 2-2 Mullion RRL ECPL Foxhole Stars 2-0 St Blazey Reserves Gerrans & St Mawes Utd 0-6 St Dominick Newquay Reserves 2-0 Roche Padstow United 2-1 Looe Town FC St Minver P-P Plymouth Marjon 2nds St Stephen P-P Torpoint Athletic 3rds St Teath P-P St Cleer Veryan P-P Mount Gould FC LWC DRINKS COMBINATION Pendeen Rovers 2-0 Lizard Argyle Perranporth Reserves 1-6 Marazion FC Ruan Minor AFC 4-2 Rosudgeon St Agnes Reserves 3-1 Hayle Reserves St Day Reserves 3-5 RNAS Culdrose BOND TIMBER CORNWALL JUNIOR CUP, 5th Round Altarnon P-P Illogan RBL Reserves Gunnislake 1-1 Kilkhampton (Kilk win 4-3 on pens) St Dominick Reserves 1-5 Bude Town Reserves DUCHY LEAGUE PREMIER DIVISION Boscastle 3-0 St Breward Lostwithiel FC 3-5 Saltash United Thirds St Merryn 1-5 St Newlyn East Tintagel 2-3 Holywell And Cubert DIVISION 1 Lifton P-P St Minver Reserves Mevagissey P-P Polperro Reserves Pensilva P-P Foxhole Stars Reserves DIVISION 2 Calstock 4-3 Week St Mary Nanpean Rovers 6-1 Boscastle Reserves North Hill P-P St Stephen Reserves St Cleer Reserves P-P St Eval Spitfires Reserves Southgate Seniors 4-1 Lifton 2nds DIVISION 3 North Petherwin Res 5-0 Delabole United (at Delabole) Roche AFC Reserves P-P Grampound St Ann's Chapel P-P Bude Town 3rds St Columb Major 6-2 Gunnislake Reserves St Mawgan Reserves P-P Biscovey KNOCK OUT CUP Gorran P-P Tregrehan Mills TRELAWNY LEAGUE PREMIERSHIP Holman Sports Club 10-1 Newlyn Non-Athletico Newlyn Lions 0-2 Probus Stithians 3-2 Mawnan Threemilestone P-P Lanner CHAMPIONSHIP Four Lanes P-P Constantine Frogpool & Cusgarne 4-0 Gwinear Churchtown Ludgvan Reserves 0-2 Illogan RBL Thirds Mawnan Reserves 5-1 RNAS Culdrose Reserves St Ives Mariners 5-1 Mullion Reserves West Cornwall FC 6-3 New Inn Titans DIVISION 1 Falmouth DC 2-8 Praze Perranwell Reserves 1-2 St Erme (at St Erme) Rosudgeon Reserves P-P Wendron United Fourths St Agnes Thirds P-P Holman Sports Club Reserves St Day Thirds 3-6 Penzance Reserves St Just P-P Troon AFC Reserves DIVISION 2 Falmouth United 1-3 Chacewater Goonhavern Athletic Res 1-0 Stithians Reserves Lizard Argyle Reserves 1-1 St Ives Town FC Reserves New Inn Titans FC Res P-P St Buryan Probus Reserves P-P Constantine Reserves Threemilestone Reserves 11-1 Storm FC (at Storm) TUESDAY FEBRUARY 25, 2020 SOUTH WEST PENINSULA LEAGUE PREMIER EAST Bovey Tracey P-P Axminster Town WALTER C PARSON LEAGUE CUP, Quarter Final Falmouth Town P-P St Blazey
  15. Camelford P-P St Blazey Helston Athletic P-P Wadebridge Town Newquay P-P Falmouth Town
  16. Mousehole v Porthleven WALTER C PARSON LEAGUE CUP, Quarter Final Millbrook AFC P-P Saltash United
  17. WALTER C PARSON LEAGUE CUP, Quarter Final Falmouth Town P-P St Blazey
  18. FROM : Mark Rapsey .... Penzance 1-3 Bodmin. Port 4-1 Sticker. Saltash 4-1 Newquay. St.Austell 5-1 Callington.
  19. Crediton United P-P Torpoint Athletic Millbrook AFC 2-0 Cullompton Rangers Dobwalls 1-3 Falmouth Town Godolphin Atlantic 0-2 Wendron United Helston Athletic 5-0 St Dennis Launceston 2-0 Camelford Liskeard Athletic 0-4 Mousehole Penzance 1-5 Bodmin Town Porthleven 3-0 Sticker Saltash United 4-1 Newquay St Austell 3-1 Callington Town St Blazey P-P Wadebridge Town
×
×
  • Create New...