Jump to content
Cornwall Football Forum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest

Friendlies 2015

Recommended Posts

Guest

Was hoping to create a thread with an up to date list of the friendlies for clubs in Cornwall and west Devon. Most have been taken from the SWPL website but it would be good to have more games to list. 

Monday 6th July

Camelford vs Bideford

Tuesday 7th July

St Teath vs Newquay - NOW CANCELLED

Wednesday 8th July

Bere Alston United vs Morley Rangers

Friday 10th July

Plymouth Parkway vs Liverton United - NOW CANCELLED

Tavistock vs Bideford

Saturday 11th July

Galmpton United vs Torpoint Athletic - NOW CANCELLED

Hayle vs Foxhole Stars (2pm)

Hayle Res vs Foxhole Stars Res (4pm)

IvybridgeTown vs Bovey Tracey

Lanreath vs St Blazey

Marjons v Launceston SWPL

North Petherwin vs Bude Town Res

Okehampton Argyle vs Camelford

Redruth United vs St Austell Res

St Dennis vs St Austell

Witheridge vs Truro City

Tuesday 14th July

Bovey Tracey vs Plymouth Parkway

Elburton Villa vs Plymouth Argyle 1st team

Mousehole vs Helston

Tavistock vs Truro City

Wednesday 15th July

Bradworthy vs Bude Town Res

Callington Town vs Plymouth Argyle Under 18s

Liskeard Athletic vs St Austell

Newquay Res vs Roche (7.30pm)

Royal Navy v Launceston SWPL

Sticker vs Falmouth Town Res

Torpoint Athletic Res vs Bodmin Town

Thursday 16th July

Camelford v Launceston ECPL

Millbrook vs Saltash United

St Dennis vs St Blazey

Friday 17th July

Newquay vs Port Talbot Town (7.30pm)

Penryn Athletic vs Camelford

Truro City vs Yeovil Town

Saturday 18th July

Brixham vs Dobwalls (2pm)

Brixham Res vs Dobwalls Res (4pm)

Camborne Park v High Street

Foxhole Stars vs Porthleven (2pm)

Foxhole Stars vs Porthleven Res (4pm)

Hayle Res vs Holman SC (2pm)

Hayle vs Plymstock United (4pm)

Galmpton United vs Vospers Oak Villa

Marjons vs Bere Alston United

Newquay Res vs Charing (Kent) (2.30pm)

Okehampton Argyle vs Edgcumbe

Penryn Athletic (Res?) vs Nanpean Rovers

Plymouth Parkway vs Buckland Athletic

Saltash United Res vs St Austell Res

St Austell vs Port Talbot Town

St Dennis Reserves vs Threemilestone (1.30pm)

St Dennis 3rds vs Threemilestone Reserves (3.30pm)

Sunday 19th July

Bodmin Town vs Plymouth Argyle XI (Under 18)

Callington Town vs Yeovil Town

Tiverton Town vs Ivybridge Town

Tuesday 21st July

Camelford vs Holsworthy

Crediton United vs Plymouth Parkway

Dobwalls vs Edgcumbe

Falmouth Town vs Truro City

Liskeard Athletic vs Bodmin Town

Mullion vs Wendron United

Torpoint Athletic vs Bar Sol Ona

Wednesday 22nd July

Bere Alston United vs Callington Town

Launceston vs Okehampton Argyle

Newquay vs Perranporth (7.30pm) Brian Biggin Trophy

Tavistock vs Plymouth Argyle XI (Res)

Thursday 23rd July

Exmouth Town vs Truro City

High Street v Saltash 4ths

Marjons vs Saltash United

Sticker vs St Austell

Totnes & Dartington vs Elburton Villa

Wadebridge Town vs Camelford

Friday 24th July

Penryn Athletic vs St Agnes

Penzance vs Porthleven

Saturday 25th July

Bideford vs St Austell (3pm)

Bideford Res vs Bude Town Res

Bovey Tracey vs Saltash United

Foxhole Stars vs Redruth United (2pm)

Foxhole Stars Res vs Redruth United Res (4pm)

Foxhole Stars vs St Austell Res

Godolphin Atlantic vs Newquay (3.00pm) Brian Biggin Trophy

Helston Athletic vs FalmouthTown

Launceston SWPL v Saltash Reserves

Liverton United vs Plymstock United

Millbridge vs Bere Alston United

Mullion vs Bodmin Town

Okehampton Argyle vs Bude Town

Perranwell vs Nanpean Rovers

St Dennis vs Perranporth

St Dennis Reserves vs Saltash United 3rds (5.30pm)

St Martins vs Elburton Villa

St Mawgan Res vs Threemilestone Res (2pm at Treviglas School)

St Mawgan vs Threemilestone (4pm at Treviglas School)

Tavistock Res vs Vospers Oak Villa

Torpoint Athletic vs Teignmouth (Re-arranged)

Truro City XI vs Torquay United

Monday 27th July

Newquay vs St Agnes (7.30pm) Brian Biggin Trophy

Penryn Ath v AFC St Austell 

Perranporth v Godolphin Atlantic (Brian Biggin Trophy)

Torpoint Ath ECPL v Tavistock SWPL

Tuesday 28th July

Appledore v Bude Town

Bodmin Town vs Exeter City

Foxhole Stars vs Veryan

Porthleven vs Helston Athletic (Dave Gardner Trophy)

Torpoint Ath v Wadebridge Town

Vospers Oak Villa vs Saltash United Res

Wednesday 29th July

Bere Alston United vs Okehampton Argyle (at Tavistock College)

Falmouth Town vs Penzance (Dave Gardner Trophy)

Mousehole vs Newquay (7.30pm)

Newquay Res vs Mousehole Res (7.30pm)

Penryn Athletic vs Perranwell

St Blazey vs Plymouth Command

Sticker vs Callington Town

Tavistock Res vs Marjons

Tregony vs Sticker Res

Truro City vs Plymouth Argyle XI (Res)

Thursday 30th July

Godolphin Atlantic vs St Dennis (Brian Biggin Trophy)

Saltash United vs Edgcumbe

St Dennis 3rds vs Biscovey

Totnes & Dartington vs Plymstock United

Friday 31st July

Camelford vs Liskeard Athletic

Foxhole v AFC St Austell (ECPL) 7pm ko

Saturday 1st August

Devonport Services vs Bere Alston United

Edgcumbe vs Vospers Oak Villa

Galmpton United vs Bodmin Town

Goonhavern Athletic vs Wadebridge Town

Launceston ECPL v Southgate

Mousehole vs Mullion

Nanpean Rovers vs Edgcumbe

Okehampton Argyle vs Elburton Villa

Pensilva vs Dobwalls (4pm)

Pensilva Res vs Dobwalls Res (2pm)

St Dennis vs Newquay (2.00pm) Brian Biggin Trophy

St Ives Town XI vs Threemilestone

Torpoint Athletic vs Plymouth Argyle XI U-18

Willand Rovers v Launceston

Witheridge vs Bude Town

Sunday 2nd August

Helston Athletic vs Tavistock (12pm at Holsworthy)

Godolphin Atlantic vs St Austell (3.15pm at Holsworthy)

Penzance vs Helston Athletic Res (5pm at Penzance) (Dave Gardner Trophy)

Porthleven vs Falmouth Town (2pm at Penzance) (Dave Gardner Trophy)

Monday 3rd August

Saltash United vs Plymouth Argyle XI (Res)

Tuesday 4th August

Dobwalls vs Camelford

Foxhole Stars vs St Dennis Res

Launceston ECPL v Roborough

Pendeen Rovers v Penzance

St Austell vs Exeter City XI

Teignmouth vs Bodmin Town

Vospers Oak Villa vs The Navy Inn

Wadebridge Town vs St Teath

Thursday 6th August

Grampound Reserves v High Street

Sticker Res vs St Dennis 3rds

Saturday 8th August

Belgrave vs Bude Town Res

Bere Alston United vs Millbridge

Lanreath vs Foxhole Stars

Nanpean Rovers vs Polperro

Newquay 4ths vs St Dennis 3rds

St Eval Spitfires vs Threemilestone Res

Tuesday 11th August

Roche Res vs St Dennis Res

Saturday 15th August

Grampound Res vs Threemilestone Res

Mullion Res vs Threemilestone

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Updated to include: Penryn Athletic v St Agnes – Fri 24th July
Penryn Athletic v Perranwell – Weds 29th July
Wadebridge Town v St Teath – Tues 4th Aug

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Foxhole games added, although on 25/07 Foxhole are at home ro Redruth United and St Austell Res according to this forum and Twitter.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Home Friendlies for Tavistock AFC
Friday 10th July (H) 1st v Bideford AFC 7.30 ko 
Tuesday 14th July (H) 1st v Truro City 7.45 ko.  
Wednesday 22nd July (H) 1st v Argyle XI 7.30 ko
Saturday 25th July (H) 1st v Vospers 3pm ko
Wednesday 29th July (H) Res v Marjons 7.30 ko

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Thank you Dave for the ammendments and thank you Ron Manager for Threemilestone's friendlies which have been included

Share this post


Link to post
Share on other sites

NEWQUAY AFC SWPL & COMBO

Confirmed Pre-Season Matches...

Weds 15th July (H) NAFC Reserves v Roche 7:30pm
Fri 17th July (H) SWPL v Port Talbot Town (Wales) 7:30pm
Sat 18th July (H) NAFC Reserves v Charing (Kent) 2:30pm

Weds 22nd July (H) SWPL v Perranporth 7:30pm (BBTrophy)
Sat 25th July (A) Godolphin Atlantic V NAFC SWPL 3.00pm (BBTrophy)
Mon 27th July (H) SWPL v St Agnes 7:30pm (BBTrophy)
Weds 29th July (A) Mousehole v NAFC SWPL 7:30pm
Weds 29th July (H) NAFC Reserves v Mousehole Res. 7:30pm
Sat 1st Aug (A) St Dennis v NAFC SWPL 2.00pm (BBTrophy)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • Launceston SWPL  Pre Season Friendlies;

Sat 11th July; Marjons AWAY

Weds 15th July; Royal Navy AWAY

Weds 22nd July; Okehampton Argyle HOME 

Sat 25th July; Saltash Reserves HOME

ECPL side

Thurs 16/07/15 Camelford AWAY

Sat 01/08/15 Southgate HOME

Tues 04/08/15 Roborough HOME 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Will ours be added at any point ?

 

​Sorry Green Matador, I'm not sure what's happened to Willow Tree who started this thread and was responsible for updating his original post.

I've added yours now and apologies for the first one not going on before the game was staged! Hopefully it didn't detract in the hundreds turning up to watch :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry everyone but not sure what has happened to Willow Tree - he hasn't posted on the forum for weeks and therefore this thread has now been updated by me!

I've updated this morning copying from the SWPL forum, but with the pre-season hotting up, if you want to send in your fixtures I'll be happy to add ASAP. ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

×